Centrum Drzeworytu w Płazowie tętni życiem. Mamy już zaplanowane całe wakacje

Warsztaty artystyczne kamieniarskie i drzeworytnicze, plenery artystyczne, nowy film o drzeworycie... w Płazowie wiele się dzieje. - To wszystko jest możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu i przychylności mieszkańców, którzy chcą by budynek, w którym otworzyliśmy Centrum Drzeworytu tętnił życiem - podkreśla Gabriela Kołodziej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu.

Malownicze Roztocze co roku przyciąga do siebie tysiące turystów. Kuszą ich nie tylko wspaniałe walory przyrodnicze ale też i wielokulturowość tego miejsca. Od stycznia, odwiedzający Roztocze goście, mogą korzystać z kolejnej kulturalnej atrakcji turystycznej, jaką jest Centrum Drzeworytu w Płazowie.

- Centrum powstało dzięki współpracy lokalnych władz z Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodzin. Postanowiliśmy odtworzyć tu tradycyjny drzeworyt płazowski, który teraz ma szanse stać się jednym z elementów lokalnej oferty kulturalnej, która wzbogaci naszą regionalną ofertę turystyczną - wyjaśnia Gabriela Kołodziej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu.

W starej szkole w Płazowie powstało Centrum Drzeworytu. (Fot. PSAR)

Dawna szkoła ożyła

Centrum otwarte zostało w ramach projektu Podkarpacka Kultura bez Barier w dawnej, przedwojennej Szkole Podstawowej w Płazowie. Sale lekcyjne zamieniły się w sale warsztatowe, multimedialne i sale kulturowe. Obecnie odbywają się tam warsztaty z drzeworytu płazowskiego, który wykonuje się na klockach drewnianych z pomocą nożyka i dłuta.

Gmina ma nadzieję, że powstanie tu „kuźnia praktyk ludowych”, która wskrzesi tradycyjne rzemiosło i przypomni odwiedzającym, o bogactwie kulturowym regionu, gdzie od lat przeplatają się z sobą kultury - polska, ukraińska i żydowska.

Odbywające się w Centrum Drzeworytu warsztaty, finansowane są z budżetu Gminnego Ośrodka Kultury oraz przez Gminę Narol, ale jak zapewnia pani dyrektor - obie te instytucje będą szukać możliwości zewnętrznego dofinansowania.

Plan na wakacje

17 maja w Płazowie odbył się plener malarski, w którym wzięła udział młodzież m.in. z Liceum Plastycznego z Jarosławia oraz uczniowie szkół z Horyńca Zdroju, Cieszanowa, Rudy Różanieckiej, Łukawicy i Narola. - Młodzież zwiedziła nasz ośrodek, zobaczyła ekspozycje, salę multimedialną i animacje o drzeworycie. W plenerze uwieczniali piękno roztoczańskiej przyrody – mówi Gabriela Kołodziej.

I dodaje, że zaplanowane są już całe wakacje - dokładne terminy warsztatów będą znane pod koniec maja i będzie można je znaleźć m.in. na stronie internetowej Urzędu Gminy Narol i Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu. Uczestniczyć w nich będą mogli nie tylko mieszkańcy gminy Narol, ale też i turyści.

Wprowadzą kamieniarkę

- Będą tam realizowane cykliczne warsztaty drzeworytnicze. Już rozmawiałam na ten temat z mieszkańcem Płazowa, panem Konradem Kopczackim, który jest nauczycielem plastyki. Będzie on prowadził zajęcia z linorytu w linoleum oraz z kamieniarki bruśnieńskiej - informuje pani dyrektor.

Warsztaty z kamieniarki bruśnieńskiej będą odbywać się na placu koło Centrum Drzeworytu. - Potrzeba do nich sporo miejsca, a ze względu na technikę jaką się stosuje, powinny się odbywać raczej na świeżym powietrzu. Na szczęście przed budynkiem jest odpowiednia przestrzeń do przeprowadzenia takich zajęć - wyjaśnia Gabriela Kołodziej.

Tak powstaje drzeworyt płazowski. (Fot. PSAR)

Kolejny film!

Centrum Drzeworytu w Płazowie nawiązuje do tradycji rzemieślniczej tych stron, sprzed prawie dwóch wieków. W XIX wieku pracownię drzeworytniczą założył tu Mateusz Kostrzycki, a później prowadził ją jego syn Maciej. Niestety, z czasem tradycja zanikła.

- Obecnie pracujemy nad nowym filmem o drzeworycie. Będzie opowiadał właśnie historię rodziny Kostrzyckich. Opowie również o tym jak nasze klocki drzeworytnicze dotarły do Zakopanego, do jednej z pierwszych kolekcjonerek sztuki ludowej Marii Dembowskiej, a stamtąd do Muzeum Etnograficznego w Krakowie - mówi dyrektor GOK w Narolu.

Gabriela Kołodziej ma nadzieję, że Centrum Drzeworytnicze w Płazowie będzie tętniło życiem. - Mamy bardzo dużą przychylność mieszkańców Płazowa. Chcą by ten budynek był zaopiekowany, by coś się w nim cały czas działo. Co ważne - są bardzo chętni do pomocy i zaangażowania się w nasze kolejne działania - podkreśla.

Dokończyć remont

Ale sam budynek dawnej szkoły, musi zostać jeszcze do końca wyremontowany. - Tak by był w pełni bezpiecznym i dostosowanym do potrzeb odwiedzających to miejsce. Chcemy by stał się naszym Płazowskim Centrum Kultury, byśmy mogli się tam spotykać i spędzać twórczo czas - wyjaśnia dyrektorka.

Jak dodaje, pieniądze na doposażenie budynku gmina chce pozyskać m.in. z Narodowego Instytutu Dziedzictwa - obecnie trwa nabór na projekt „Niematerialne - przekaż dalej”. I tu na pewno będzie złożona aplikacja.

Dzięki Centrum Drzeworytu w Płazowie zyskała cała gmina Narol. Jest bowiem wspaniałą zachętą do odwiedzenia Roztocza, a dla właścicieli pensjonatów, hoteli czy agroturystyk kolejną atrakcją, którą mogą przedstawić swoim gościom. Turyści bowiem nie tylko mogą wziąć udział w warsztatach, ale też i zabrać do domów wykonane własnoręcznie prace.

- Chcemy aby było to dla nich miejsce, w którym mogą złapać drugi oddech, zrelaksować się przy pracy twórczej - dodaje Gabriela Kołodziej.

Józef Lewkowicz, twórca ludowy Ziemi Lubaczowskiej, który zaangażował się w powstanie Centrum Drzeworytu w Płazowie. (Fot. PSAR)

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania lub sugestie? Chętnie wysłuchamy Twoich opinii! Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego i dołącz do naszej inicjatywy.

Dziękujemy za kontakt z biurem Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.