O projekcie

"Podkarpacka kultura bez barier" to międzynarodowy projekt, który ma na celu wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury z 5 podkarpackich gmin.

Artyści, działacze i urzędnicy zajmujący się kulturą w tych gminach wzięli udział w serii szkoleń i warsztatów oraz w wizycie studyjnej w Norwegii. Naszym celem było poznanie i wdrożenie nowoczesnych metod promowania kultury. Pragniemy, aby mieszkańcy tych gmin mieli dostęp do narzędzi wspierających ich rozwój artystyczny i przedsiębiorczość kulturalną.

Dla każdej gminy zostały opracowane spersonalizowane, długoterminowe strategie rozwoju publiczności i przedsiębiorczości kulturalnej, które stanowiły fundament dla lokalnych wydarzeń kulturalnych.

Cele projektu

Zadaniem głównym projektu było zwiększenie uczestnictwa publiczności w wydarzeniach dziedzictwa kulturowego o co najmniej 1500 uczestników w okresie od września 2022 do kwietnia 2024 roku. Udało się to osiągnąć poprzez rozwijanie współpracy pomiędzy Partnerami oraz zaangażowanie przedstawicieli różnych środowisk w proces opracowania i realizacji Strategii Przedsiębiorczości i Edukacji Publiczności (PKEP) dla pięciu gmin z województwa podkarpackiego, które miały utrudniony dostęp do kultury.

Badanie potrzeb lokalnych społeczności w zakresie uczestnictwa w życiu kulturalnym, umożliwiające dostosowanie działań do konkretnych oczekiwań i preferencji mieszkańców.
Zwiększenie kompetencji i zaangażowania różnych interesariuszy w tworzenie i wdrożenie strategii rozwoju kultury na danym terenie. Ma to na celu stworzenie spójnego i skutecznego planu działania uwzględniającego różnorodne perspektywy i potrzeby społeczności lokalnych.
Przeprowadzenie 5 innowacyjnych, multidyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych w gminach, które mają utrudniony dostęp do kultury. Wydarzenia te będą miały charakter otwarty, włączając mniejszości oraz podnosząc rangę lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Zorganizowanie 2 nowych wydarzeń inaugurujących i kończących projekt, które będą stanowiły ważne punkty kulminacyjne oraz podsumowanie osiągnięć inicjatywy.

Etapy projektu

Diagnoza

społeczna

Analiza potrzeb i oczekiwań dot. wykorzystania lokalnego dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców gmin oraz przedstawicieli lokalnego biznesu

Szkolenia

Trening kreatywności oraz warsztaty dla specjalistów z sektora kultury prowadzone przez polsko-norweskich ekspertów

Wizyta Studyjna
w Norwegii

Trzydniowe doświadczenie, mające na celu poszerzenie wiedzy o innowacyjnych projektach kulturalnych oraz nawiązanie cennych kontaktów w branży

Strategia Przedsiębiorczości
i Edukacji Publiczności

Spersonalizowany plan rozwoju, który integruje przedsiębiorczość kulturalną oraz edukację społeczności lokalnej

Wydarzenia
kulturalne

Unikalne wydarzenia kulturalne w pięciu podkarpackich gminach. Niepowtarzalna okazja do odkrywania lokalnego dziedzictwa kulturowego w nowoczesny i przystępny sposób.

Konferencja podsumowująca

Podsumowanie osiągnięć, inspirujące prezentacje i plany na przyszłość. Konferencja skierowana do mediów, władz regionalnych i lokalnych, instytucji i firm odpowiedzialnych kulturowo (CCR).

Uczestnicy projektu

Razem tworzymy kulturalną przyszłość! Poznaj gminy i uczestników zaangażowanych w projekt "Podkarpacka kultura bez barier", którzy wspólnie dążą do rozwoju lokalnej sztuki i dziedzictwa kulturowego.

ORGANIZATOR

Podkarpackie Stowarzysznie
dla Aktywnych Rodzin

PSAR jest niezależną i apolityczną organizacją społeczną. Od 8 lat działamy na rzecz dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Słuchamy, obserwujemy i badamy potrzeby, by wspólnie tworzyć rozwiązania i warunki do włączania, integrowania i aktywizowania różnych grup społecznych. Łączymy ludzi, wspieramy ich rozwój i otwieramy ich na nowe doświadczenia. 


Więcej o PSAR
PARTNER

Norsensus Mediaforum

"Norsensus Mediaforum" to organizacja non-profit zlokalizowana w Norwegii, która ma na celu rozwijanie i poprawę praktyki umiejętności medialnych i informacyjnych, działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz głoszenia idei obywatelskich, skupiając się głównie na wzmocnieniu pozycji młodzieży oraz grup społecznie wykluczonych. Stowarzyszenie wspiera również zdolności strategicznej komunikacji społeczeństwa obywatelskiego.

Więcej o Norsensus Mediaforum

Patronat honorowy

Patronat Medialny

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania lub sugestie? Chętnie wysłuchamy Twoich opinii! Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego i dołącz do naszej inicjatywy.

Dziękujemy za kontakt z biurem Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.