Odkryj dziedzictwo kulturowe gminy Narol

1. Galicjanki z Roztocza

Zespół Galicjanki powstał w kwietniu 2021 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu w którego skład wchodzą Aleksandra Wołoszyn-Banaś, Urszula Wielgosz, Julita Urbańczyk i Julia Eisenbardt. Zespół wsytępuje w tradycyjnych strojach z regionu lubaczowskiego, które są zrekonstruowane na podstawie strojów znajdujących się w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Istotnym elementem stroju zespołu są m.in. chusty na głowach, które noszą kobiety zamężne. Kobiety niezamężne mają wplecione we włosy kwiaty.

2. Gminne Centrum Koncertowo-Wystawiennicze

Zabytkowy obiekt z początku XX wieku, który stanowi ważną część kulturalną gminy Narol. Można zobaczyć tu zachowane freski oraz polichromię figuralno-ornamentalną. Wyremontowana i oddana do użytku zabytkowa Cerkiew pełni obecnie funkcję kulturową, gdzie organizowane są wystawy, spotkania autorskie oraz wycieczki.

3. Kuźnia Ludowych Praktyk w Płazowie

Dawna szkoła podstawowa w Płazowie, która obecnie przekształciła się w Kuźnię Ludowych Praktyk. Jest to miejsce, gdzie mieszkańcy Gminy Narol i okolicznych miejscowości będą mogli brać udział m.in. w warsztatach drzeworytu płazowskiego. Pomysł ten angażuje różne grupy mieszkańców, w tym rodziny z dziećmi, szkolną młodzież, seniorów i mniejszości narodowe.

4. Drzeworyt Płazowski

Drzeworyt to najstarsza technika graficzna i jednocześnie jedna z najtrudniejszych do wykonania. Choć kojarzona głównie z kulturą Dalekiego Wschodu to dla Płazowa, ziemi lubaczowskiej, a nawet Podkarpacia, drzeworyt płazowski stał się elementem sztuki ludowej i częścią historii regionu Roztocza. Twórczość ludzi z Płazowa, wpłynęła na sztukę ludową w Polsce, a działania grupy drzeworytników z Roztocza (Józef Lewkowicz, Grzegorz Ciećka, Anna Serkis-Wojtowicz) w lipcu 2022 uhonorowano wpisem do „Rejestru dobrych praktyk na rzecz niematerialnego dziedzictwa” przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

5. Haft strojów ludowych z Narola i okolic

Autorski haft wykonany przez Renatę Borowską, który zdobi stroje zespołu Galicjanek z Roztocza. Wzory zostały zaczerpnięte ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Stroje haftowane są na lnie z wykorzystywaniem techniki haftu krzyżykowego oraz płaskiego. Kolorystyka również odgrywa ważną rolę, a najczęściej występującą barwą jest kolor czarny, czerwony, biały, żółty, niebieski.

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania lub sugestie? Chętnie wysłuchamy Twoich opinii! Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego i dołącz do naszej inicjatywy.

Dziękujemy za kontakt z biurem Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.