Subcarpathian Culture without barriers

Świlczańska kolęda w zgodzie z tradycją

17 grudnia serdecznie zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Trzcianie. Podczas wydarzenia prezentowane będą fragmenty rozmów oraz kolędy na żywo. Smakosze tradycyjnych potraw wigilijnych będą mieli okazję do degustacji dań przygotowanych przez mieszkańki naszej gminy. Dodatkowo, przeniesiemy się w świat obrzędu staropolskiej wigilii za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości!

Zobacz publikację

O wydarzeniu

Świlczańska kolęda w zgodzie z tradycją

Otrzymane historie, zwyczaje, potrawy wigilijne i kolędy zostały uwiecznione w okazjonalnym folderze, dostępnym podczas zbliżającego się wydarzenia podsumowującego. Każde wspomnienie opatrzono kodem QR, prowadzącym do fragmentu zapisu wideo. Chcemy, aby to wydarzenie stało się pretekstem do rozmów przy rodzinnych stołach, nawiązując do wspomnień i tradycji. Celem jest integracja międzypokoleniowa, ocalenie cennych tradycji przed zapomnieniem i nadanie im nowego wymiaru.

Zobacz publikację

Wspomnienia

W gminie Świlcza, 12 mieszkańców ożywia wspomnienia świąt Bożego Narodzenia sprzed lat. Opowiadają o tradycjach, potrawach i kolędach, ukazując kawałki świątecznej mozaiki. Różnice w genezie zwyczajów dodają barw lokalnym tradycjom. Kolędnicy, śmieciarze, i wilczki wprowadzają do domów odrobinę magii, a pytanie "dlaczego" staje się kluczem do odkrycia ukrytego dziedzictwa. Teraz to Państwa kolej na podróż w czasie i odnalezienie wspomnień dawnych świąt.

Odsłuchaj wspomnienia

Potrawy

Nagraliśmy filmy z przygotowań dwóch potraw – wigilijnych gołąbków z ziemniakami i kaszą gryczaną w sobie grzybowym oraz pierogów z kapustą. Przepisami podzieliły się z nami mieszkanki naszej gminy. Może ktoś rozpozna przepis swojej babci czy cioci. A może będą to zupełnie nowe smaki?

Zobacz przepisy

Kolędy

We wspomnieniach każdego z nas kolędy różnią się między sobą. Nie tylko utwory jako takie, ale nawet melodia tej samej kolędy czy jej tekst. Wszak tradycyjny przekaz ustny z pokolenia na pokolenie obarczony był zniekształceniami, a „co wieś, to inna pieśń”. Melodii, które wykonują mieszkańcy naszej gminy, można posłuchać we wspomnieniach.

Odsłuchaj kolędy

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania lub sugestie? Chętnie wysłuchamy Twoich opinii! Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego i dołącz do naszej inicjatywy.

Dziękujemy za kontakt z biurem Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.